لامپ چیست؟

لامپ چیست؟

لامپ یک چشمه نور مصنوعی است که شامل یک منبع نوری و قطعات و تجهیزات مکانیکی و الکتریکی مثل حباب، اتصالات، به همراه مدارات راه انداز مانند خازن و … می‌شود که در یک محفظه شیشه ای یا پلاستیکی قرار داده شده‌اند، و از آن‌ها جهت تبدیل انرژی الکتریکی به روشنایی کمک می‌گیرند. 

انواع لامپ رشته ای

رشته‌ای یا التهابی با رشته تنگستن پیچیده شده، در سال ۱۹۲۰ میلادی به بازار آمد. لامپ‌رشته ای یک چشمه نور مصنوعی است که نور سفید درخشانی از خود ساطع می‌کند. در این لامپ‌ها، جریان الکتریکی از یک رشته نازک از جنس فلزی به نام تنگستن که مقاومت الکتریکی نسبتاً زیادی دارد عبور کرده و آن را به شدت داغ می‌کند. رشته نازک در اثر داغ شدن، نورانی می‌شود. یک حباب شیشه‌ای بسته از رسیدن اکسیژن به رشته جلوگیری می‌کند که در غیر این صورت رشته سریعاً اکسیده شده و خواهد سوخت.

بیشتر انرژی برق دریافتی (حدود ۹۰ درصد) به گرمای تبدیل می‌شود که باعت گرمی هوا می‌گردد و باید توسط تهویه‌های مطبوع یا هواکش‌ها از ساختمان دفع شود که اغلب باعث اتلاف بیشتر انرژی برق می‌شود. در بعضی مناطق تاریک و سرد که به گرما و نور نیاز دارند گرمای تولید شده ناخواسته، ممکن است دارای ارزش باشد.

لامپ مایکروویو

لامپ‌های مایکروویو معروف به لامپ های الکترود کمتر نامیده می‌شوند. زیرا آن‌ها به الکترود برای احتراق لامپ متکی نیستند. طراحی منحصر به فرد این چراغ ها با تابش لامپ با استفاده از انرژی مایکروویو به جای جریان دادن بین الکترودها. تابش در تمام طول لامپ با تخلیه گاز پر از کل لامپ تولید می شود. مایکروویو از یک جعبه کوارتز حاوی جیوه ساخته شده و از مکمل های متال هالید مورد نیاز برای ایجاد طول موج خاصی از اشعه ماوراء بنفش ساخته شده اند.

مزایای استفاده از لامپ های بدون الکترومغناطیسی عبارتند از قابلیت فوری روشن / خاموش، بدون سیم، بنابراین آنها می توانند در محیط های سخت تر، عمر طولانی تر نسبت به لامپ رشته ای داشته باشند.

لامپ هالوژن (لامپ اس ام دی )

نوعی چراغ رشته‌ای است که در آن گازهای فشرده و خنثی و مقدار اندکی از عناصر هالوژن مانند ید و برم اضافه شده‌است. چرخه موجود در چراغ هالوژن که موجب ته‌نشین شدن مجدد تنگستن بخار شده بر روی رشته می‌شود نقش مؤثری در افزایش عمر این نوع لامپ‌های دارد. در این چراغ به علت وجود همین چرخه امکان بالا بردن دمای رشته بدون کاهش یافتن عمر محصول نسبت به لامپ‌های معمولی نیز به وجود می‌آید که به افزایش بهره‌وری آن می‌انجامد. این لامپ‌ها همچنین به علت اندازه کوچک و نور مناسب و آرامش بخششان، کابردهای خاص خودشان را در میان سیستم‌های نورپردازی دارند.

انواع لامپ کم مصرف ( فلورسنت) 

فلوئورسنت فشرده یا لامپ‌کم‌مصرف نوعی لامپ‌فلوئورسنت هستند. بسیاری از این لامپ‌ها برای جایگزینی با لامپ‌های التهابی قدیمی ساخته شده‌اند. چراغ فلوئورسنت فشرده در مقایسه با چراغ رشته ای، نور یکسانی را با مصرف انرژی کمتر تولید می‌کنند و عمر بیشتری هم دارند، اما معمولا قیمت بیشتری نیز دارند. این چراغ‌ها مانند همه لامپ‌های فلوئورسنت دارای مقادیر کمی جیوه هستند و همین موضوع دور ریختن آن‌ها را با مسائل زیست محیطی و سلامتی گره زده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *